Posiłkiregeneracyjne, dla pracowników - obowiązek czy bonus dla pracowników
Coraz częściej można spotkać się z tym, że pracodawcy zapewniają swoim pracownikom przekąski oraz posiłki. Najczęściej jest to jedna z form benefitów, choć zdarza się także, że w pewnych sytuacjach… reguluje to kodeks pracy. Dlatego sprawdź, czym jest posiłek regeneracyjny, a także kiedy warto zdecydować się na dodatkowy bonus w postaci obiadu w pracy.
Co to jest i komu przysługuje posiłek regeneracyjny?
Posiłek regeneracyjny to potrawa podawana na gorąco, o unormowanych wartościach odżywczych, którą bezpłatnie otrzymuje pracownik wykonujący swoje obowiązki w szczególnie uciążliwych warunkach. Jest to unormowane przepisami, dlatego warto wiedzieć, co mówi kodeks pracy o posiłkach regeneracyjnych.
Uciążliwe warunki, o których wspomniano, to przede wszystkim praca fizyczna, w trakcie której występuje zwiększony wydatek energetyczny:
- powyżej 2000 kcal u mężczyzn i powyżej 1100 kcal u kobiet;
- powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet, gdy praca odbywa się w pomieszczeniu, w którym stała temperatura wynosi poniżej 10°C;
- powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet, gdy praca wykonywana jest na dworze w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).
Ponadto posiłek regeneracyjny należy zapewnić osobom pracującym pod ziemią.
Jak wspominaliśmy wcześniej, potrawa musi posiadać określone wartości odżywcze. Zaleca się, aby dostarczała ok. 1000 kcal, w tym ok. 55% węglowodanów, 35% tłuszczu oraz 10% białka. Ze względu na te restrykcje, a także brak własnej kuchni, pracodawcy najczęściej decydują się na zamawianie cateringu, który dba o sytość potraw, a także dostarczanie ich na czas, aby były ciepłe w trakcie przerwy obiadowej.
Obiady w pracy dodatkowym benefitem
Obiad dla pracowników może stać się także dodatkowym benefitem, zachęcającym do podjęcia zatrudnienia – brzmi o wiele lepiej niż słynne owocowe czwartki, stanowiąc przy okazji dobre uzupełnienie karty sportowej czy ubezpieczenia medycznego.
Od razu warto zaznaczyć, że przez samych pracowników taki bonus jest bardzo dobrze postrzegany. Większość ludzi nie ma czasu przygotowywać zbilansowanych posiłków w domu, które można zapakować na wynos i które byłyby smaczne na zimno lub po odgrzaniu.
Kolejnymi zaletami tego rozwiązania jest widoczna troska o zdrowie swojego zespołu (dania, aby faktycznie zachęcały, powinny być różnorodne oraz odżywcze), a także wspólna integracja (posiłki są wydawane równocześnie, w przerwie lunchowej, zwykle dostarcza się je do firmowej jadalni/pokoju socjalnego).
Alternatywą do tego rozwiązania może być stołówka pracownicza, aczkolwiek niewiele firm może sobie na to pozwolić, zarówno ze względu na zasoby lokalowe, jak i finansowe. Ponadto w przypadku małych czy średnich przedsiębiorstw, zatrudniających do kilkunastu/kilkudziesięciu osób, to się zwyczajnie nie opłaca.
Posiłek dla pracownika – czy warto?
Zdecydowanie warto zadbać o posiłek pracowniczy. W niektórych przypadkach jest to obowiązkowe, w innych stanowi miły oraz dobrze postrzegany bonus. I przy okazji jest to sposób na zwiększenie efektywności oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy, co wpływa na lojalność pracowników. Dodatkowo zgodnie z najnowszymi przepisami, posiłki dla pracowników można wliczyć w koszty firmy, o ile są oni zatrudnieni na etat.
Szukasz posiłków regeneracyjnych dla pracowników? Sprawdź naszą ofertę, skontaktuj się z nami.