Obiadyw pracy za darmo? Czy to możliwe? Jak zorganizować obiady dla pracowników?
Coraz częściej można spotkać się z tym, że zarówno w małych firmach, jak i w dużych zakładach pracy, oferowane są bezpłatne obiady pracownicze. Taka forma benefitu jest niezwykle dobrze przyjmowana przez pracowników i stanowi realną zachętę do podjęcia zatrudniania lub pozostania w danej firmie. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie opcje organizacji posiłków ma pracodawca oraz jak logistycznie poradzić sobie z tym przedsięwzięciem.
Posiłek regeneracyjny
Warto zacząć od tego, że w szczególnych sytuacjach przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia ciepłych posiłków swoim pracownikom. Ma to miejsce wtedy, gdy swoje obowiązki wykonują w szczególnie uciążliwych warunkach, co przekłada się na podwyższony wydatek energetyczny. Może to dotyczyć m.in. pracy pod ziemią, na zewnątrz w okresie zimowym, czy w pomieszczeniach zamkniętych, w których stale panuje niska temperatura.
Posiłki regeneracyjne są wydawane w celach profilaktycznych, w trosce o zdrowie pracowników i są związane z przepisami BHP. Jako ciekawostkę warto przy okazji dodać, że takie danie wraz z napojem ma dostarczać ok. 1000 kcal, w tym 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczu i 10% białka.
Dofinansowanie do obiadów w pracy
Coraz popularniejsze stałe się oferowanie jedzenia/produktów spożywczych w formie bonusu. Jedną z możliwości jest dofinansowywanie posiłków. To świetna opcja dla firm, których nie stać na to, aby w pełni opłacać obiad dla pracowników, ale chcą jednocześnie zadbać o lepsze warunki pracy.
Mimo, iż w takiej sytuacji przedsiębiorstwo nie sponsoruje całej kwoty, pracownicy chętnie decydują się na skorzystanie z danej im możliwości. Oprócz tego warto wiedzieć, że na posiłki pracownicze może przysługiwać zwolnienie ze składek ZUS, pod warunkiem że wysokość dofinansowania nie przekracza 450 zł miesięcznie na pracownika.
Obiad dla pracownika w formie benefitu
Całkowicie darmowy obiad dla pracownika może być również formą benefitu, tak samo jak karta sportowa czy ubezpieczenie medyczne. I taka inwestycja ma wiele zalet:
- pracodawca wykazuje troskę o zdrowie pracowników, czym buduje pozytywny wizerunek firmy i zwiększa lojalność zespołu;
- zapewnienie odżywczego, sycącego posiłku zwiększa wydajność pracowników;
- obiady wydawane są jednocześnie, w stołówce lub w pokoju socjalnym, dzięki czemu przynajmniej raz dziennie wszyscy pracownicy mają szanse integrować się w trakcie przerwy.
Natomiast dla firmy ważną informacją będzie to, że taki obiad można wliczyć w koszty działalności, pod warunkiem że pracownicy zatrudnienia są na umowę o pracę, a nie B2B.
Jak zorganizować obiad pracowniczy?
Duże korporacje mogą pozwolić sobie na to, aby zorganizować w siedzibie firmy własną kuchnię oraz stołówkę, w ich przypadku jest to też najkorzystniejsze pod kątem finansowym. Jednak dla małych i średnich przedsiębiorstw byłoby to nieopłacalne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Doskonałą opcją dla nich jest skorzystanie z usług zewnętrznego cateringu, który można w pełni personalizować, dostosowywać do potrzeb całego zespołu (są wersje mięsne, wegetariańskie czy uwzględniające nietolerancje pokarmowe).
Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba zamawiać posiłków codziennie – można ustalić wyłącznie wybrane dni, co sprawdza się w przypadku firm pracujących w sposób hybrydowy (częściowo zdalnie, a częściowo w biurze).
Szukasz posiłków regeneracyjnych dla pracowników? Sprawdź naszą ofertę, skontaktuj się z nami.