Muzeum Hutnictwa Cynku "WALCOWNIA" w Katowicach

Budynek walcowni cynku rozpoczęto wznosić w 1903 roku, jako jedną z wielu inwestycji koncernu „Georg von Giesches Erben A.G.” z przełomu XIX i XX wieku w Szopienicach. Przedsiębiorstwo to należało wówczas do trzech największych producentów surowego cynku na świecie, jednakże nie posiadało wydziału, gdzie byłby on przerabiany na wyroby gotowe. Biorąc przykład z innych przedsiębiorstw w branży, systematycznie zwiększających moce produkcyjne swoich walcowni, zdecydowano o budowie podobnego obiektu w Szopienicach. Walcownię wybudowano obok Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice – Siemianowice.

Budynek jest objęty ochroną konserwatorską wraz z walcarkami, maszynami parowymi i kołami zamachowymi z 1904 r. Kompleks ten stanowi pomnik technik i technologii przemysłowych, będący zarazem muzeum techniki oraz związanych z pracą zakładu stosunków społecznych.

11 czerwca 2015 roku w hali walcowni otwarto Muzeum Hutnictwa Cynku w Walcowni Cynku. Aktualnie w hali głównej walcowni zlokalizowane są oryginalne urządzenia stanowiące kompletny ciąg technologiczny produkcji blach: dwa piece topielne o pojemności 50 ton, piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z 24 formami chłodzonymi wodą, walcarka wstępna, 3 walcarki wykańczające, 2 nożyce wstępne do cięcia blach i 2 nożyce wykańczające do blach. Zachowane są również maszyny parowe napędzające walcarki. Obecnie w muzeum oprócz ciągu technologicznego do walcowania blach cynkowych zwiedzać można również wystawę historycznych motocykli, silników oraz silnikowych maszyn drogowych i rolniczych.

Walcownia Cynku dzięki swojemu wielofunkcyjnemu charakterowi jest doskonałym miejscem do zorganizowania różnych eventów począwszy od konferencji, targów, gal oraz wszelkiego rodzaju bali przez wydarzenia artystyczne.

Łączna powierzchnia terenu Walcowni wynosi ponad 10 tys. m². Hala ma blisko 6 tys. m², z czego część eventowa to prawie 3 tys. m², a wszystko to znajduje się na poziomie 0, co jeszcze bardziej ułatwia organizację.

Walcownia to bardzo uniwersalne miejsce, w którym mieliśmy przyjemności kilkukrotnie przygotowywać catering dla 300-400 osób podczas różnorodnych eventów. Ze względu na dużą powierzchnię obiektu można tutaj również organizować większe wydarzenia.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walcownia_-_Muzeum_Hutnictwa_Cynku
https://www.walcownia.org/oferta-komercyjna/